حوزه علمیه خوی

طبلایفایفتقبفتقغتنفتتفنف

 

آیین نامه داخلی

حوزه علمیه امام خمینی(ره) شهرستان خوی

بسم الله الرحمن  الرحیم

فلوْ لاَ نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَ لِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ‌ ﴿التوبة، 122﴾

پس چرا از هر فرقه‏اى از آنان ، دسته‏اى كوچ نمى‏كنند تا در دين آگاهى پيدا كنند و قوم خود را وقتى به سوى آنان بازگشتند بيم دهند باشد كه آنان ( از كيفر الهى) بترسند .

قالَ رسولُ اللهِ صَلّى ‏اللُه‏ عَلَيهِ ‏وَ ‏آلِه : مَن اَحَبَّ اَن یَنظَرَ اِلی عُتَقاءِ الله مِنَ النارِ فَلیَنظُرَ اِلَی المُتعَلّمینَ فَوَالذی نَفسی بِیَدِه ما مِن مُتعلّمٍ یَختِلفُ اِلی بابِ العالِم اِلّا کَتَبَ اللهُ لَهُ بِکُلِّ قَدَمٍ عِبادةَ سَنةٍ وَ بَنی اللّهُ بِکُلِّ قَدمٍ مَدینةً فِی الجَنَّة وَ یمَشی عَلی الاَرضِ وَ هِیَ تَستَغفِر لَهُ وَ یَمسی و یُصبِحُ مَغفوراً لَه وَ شَهِدَت الملائکةُ انّهم عُتَقاءُ اللهِ مِنَ النارِ. (بحار ج1ص18)

هرکس دوست دارد به آزاد شدگان خدا از آتش بنگرد به طالبان علم نگاه کند، به خدایی که جانم در دست اوست سوگند هیچ طالب علمی به خانه عالم (محل تحصیل) آمد و شد نمی کند، مگر اینکه خدا برای هر قدمش یک سال عبادت می نویسد و عوض هر قدم او شهری در بهشت بنا می کند و  چون بر روی زمین راه می‌رود زمین برایش آمرزش می‌طلبد و شب و روز او در حالی سپری می شود که مورد مغفرت الهی قرار گرفته است و فرشتگان برای آنان شهادت میدهند که اینان آزادشدگان خدا از آتش­اند.

قال امیرالمومنین علیه السلام: تَعَلَّمُوا العِلمَ فَاِنَّ تَعَلَّمَهُ حَسَنة وَ مُدارِسَتَهَ تَسبیح وَالبَحثَ عَنهُ جِهاد وَ تَعلیمهُ لِمَن لا یَعلَمُ صَدَقَة. )میزان الحکمة، ج 7، باب 2862، ح 13840(

علم بیاموزید که آموختن آن حسنه و تدریس آن تسبیح و مباحثه آن جهاد در راه خدا و یاد دادن آن به کسی که نمی داند، صدقه است.

قالَ رسولُ الله (صلی الله علیه و آله): سألتُ جَبرَئیلَ علیه السلامُ فَقُلتُ: ألعُلَماءُ أکرَمُ عِندَاللهِ أمِ الشُهداءُ؟  فَقالَ:  ألعالِمُ الواحدُ أکرَمُ عَلَی اللهِ مِن ألفِ شَهید، فَاِنَّ اقتداءَ العُلماءِ بِالأنبیاءِ وَ اقتداءَ الشُّهداءِ بالعُلماءِ.(ارشاد القلوب ص164)

یک عالم نزد خداوند از هزار شهید گرامی­تر است، زیرا پیروی عالمان از پیامبران است و پیروی شهیدان از عالمان.

امام خمینی (رحمةالله علیه) :شما که امروز در این حوزه ها تحصیل می­کنید و می خواهید فردا رهبری و هدایت جامعه را به عهده بگیرید، هر قدمی که برای تحصیل علم برمی دارید، قدمی هم برای کوبیدن خواسته های نفسانی، تقویت قوای روحانی، کسب مکارم اخلاق، تحصیل معنویات و تقوا بردارید.

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) :طلاب جوان که در فضای معطر انقلاب ، خود را به درس وبحث فقه اسلام و مقدمات آن سپرده‌اند، بايد بدانند كه اين يكي از برترين جهادهای اين روزگار است، انقلاب چشم انتظار آنها است كه ساخته و پرداخته از راه برسند و ادامه حركت امت به سوي نظام كامل اسلامی را تضمين كنند.

     ای آنکه کوله بار سفر عشق بستی و از دیار و کاشانه هجرت نمودی و با جان و دل به وادی مقدس روحانیت و حرم مطهر و معطر طلبگی قدم نهادی.

     این مکان مقدس، مجمع پاکان و فضیلت مداران و رذیلت گریزان است، مأمن بزرگان و علما و فقهای شیعه و رزمگاه اندیشه و استدلال و مباحثه و مناظره و خاستگاه علم و فقه و درس و تحقیق و تألیف و تدریس است.

      ای برادر، قدر خودت را بدان که چنین ارض قدسی و فضای دل انگیز و روحانی نصیب همه نمی شود چرا که معرفت و نورانیت درّ گرانی است که به هر کس ندهند و رسالت طلبگی هدیه ای الهی است که از عالم قدس تقدیم تو گردیده است.

      ای مهمان خوش پیمان ما که بر آستان دلدادگان حضرت حق و شیفتگان حضرت ولیعصر ارواحنا فداه دعوت شده ای، بدان که دو راه پیش روی توست، یکی خط مستقیم و روشن ترقی و عروج به سوی سعادت و دیگری خط بیراهه تنزل و سقوط در منجلاب بی سوادی و تن پروری.

      مسیر  اول گر چه نتایج پربار و منافع سرشاری دارد و انتهایش به باغ ملکوت عزت و عظمت و شرافت و جاودانگی می رسد، اما پیمودن آن بسیار دشوار، با تلخی های ناگوار، توأم با رنج سفر و بیداری سحر و بی خوابی بصر و درد تحصیل و رنج تهذیب و غربت و فقر و محرومیت و خون جگر و زحمات فراوان گره خورده است.

        اما مسیر دوم راحت است و آسان، راحت از خستگی جلسه درس و قیل و قال مدرسه، آسوده از بی خوابی مطالعه و دردسر مباحثه، نه خبری از رنج تحصیل است و نه از زجر تهذیب.

       اینک تویی و این دو راه، یکی فضیلت و دیگری رذیلت، یکی پالایش و دیگری آسایش، یکی خدامحوری و دیگری خودمحوری، اِنّا هَدَیناهُ السَّبیلَ اِمّا شاکِرا وَ اِما کَفورا (انسان،3)

 

طلبه گرامی

       در راستای رشد و تعالی علمی و معنوی و صعود تو و همسنگرانت به مقام اخلاص و عبودیت، حوزه علمیه شهرستان خوی ضوابط و مقرراتی را که به منزله عهد و پیمانی اخلاقی و شرعی میان طلاب گرانقدر و حوزه علمیه می باشد، وضع نموده است که خدمتتان ارائه می گردد. امیدواریم با التزام قلبی و عملی به این عهد و پیمان، موجبات خشنودی حضرت ولیعصر ارواحنا فداه را فراهم آوریم.

 با توجه به مسئولیت خطیر طلبه و روحانیت در عصر حاضر، در پیشگاه خداوند متعال و حضرت ولیعصر ارواحنا فداه متعهد و ملزم می شوم که امور ذیل را رعایت نمایم:

1.در همه شئون زندگی، خود را در محضر خداوند متعال دانسته( أَ لَمْ يَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ يَرَی﴿العلق‏، 14﴾) و سعی خواهم کرد روز به روز در حال تعالی و الگوی دیگران باشم، و با رعایت تقوا و اخلاق حسنه، یادآور اخلاق کریمه رسول گرامی اسلام و حضرات معصومین علیهم السلام باشم .

2.به مسائل معنوی مانند: تهجد و نافله شب و شرکت در جمعه و جماعات و جلسات اخلاق و دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام اهتمام ویژه داشته و متعهد می شوم هرشب حداقل سه صفحه از قرآن کریم تلاوت نمایم.

3.در پوشش ظاهری و اصلاح سر و صورت، شئونات طلبگی را به بهترین وجه رعایت نموده و همچنین در فضای مدرسه همواره مقید به پوشش رسمی بوده و از ظاهر شدن با زیرپوش و لباس آستین کوتاه و غیره خودداری نمایم.

4.حوزه متعلق به وجود مقدس حضرت ولیعصر ارواحنا فداه می باشد، پس باید در حفظ قداست معنوی آن و آلوده نکردنش  با گناه و هم چنین نظافت ظاهری و پاکیزگی آن، تا حد توان تلاش نمایم.

5.در صورتی که مفتخر به تلبس به لباس مقدس روحانیت شدم، در طول زندگی، حرمت این لباس مقدس را نگه دارم و موجب وهن وهتک روحانیت اصیل شیعه نباشم و جز با لباس روحانی در جامعه ظاهر نشوم.

6.طبق دستور قرآن کریم «عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ» (مائده 105) و فرمایش نبوی که فرمودند « طُوبى لمنْ شَغَلَهُ عَيبُه عن عُيُوبِ النّاس» متعد می شوم همواره به تربیت و تهذیب نفس خود مشغول باشم و از غیبت، سوء ظن، تجسس و دخالت در کارهای دیگران، تمسخر و تنابز بالالقاب که گناهانی نابخشودنی هستند، خودداری نمایم.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَومٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى أَن يَكُونُوا خَيْرًا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاء مِّن نِّسَاء عَسَى أَن يَكُنَّ خَيْرًا مِّنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ   *       يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لاَ تَجَسَّسُوا وَ لاَ يَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً  ﴿الحجرات‏، 11و12﴾

7.از ایجاد مزاحمت و سلب آسایش دیگران و شوخی های نامناسب و مخالف شئونات طلبگی اجتناب نمایم.

8.در مصرف آب و برق و گاز و استفاده از اموال و ساختمان حوزه که مربوط به ساحت مقدس حضرت ولیعصر ارواحنا فداه می باشد، نهایت دقت را به عمل آورم، و از اسراف و اتلاف پرهیز نمایم، چرا که اتلاف موجب خشم خداوند متعال و طبق فتوای همه مراجع عالیقدر موجب ضمانت شرعیه می باشد.

9.با توجه به شبانه روزی بودن برنامه های مدرسه و اینکه لحظه به لحظه حضور در حوزه مغتنم بوده و باعث استفاده از فرصتها می باشد، متعهد می شوم به طور منظم و فعال در حوزه حضور داشته باشم و بدون اجازه مسئولین و جز در موارد ضرورت ،  از مدرسه خارج نشوم.

10.از آوردن مهمان در مدرسه بدون هماهنگی با مسئولین حوزه خودداری کنم.

11.از تغییر حجرات و جابجایی وسایل و آوردن رایانه و تلویزیون و وسایل تجملاتی و زینتی مثل مبل و آکواریوم که مورد نیاز زندگی روزمره طلبگی نمی باشد جدا اجتناب نمایم.

12.از گوشی همراه در کلاسها، کتابخانه، نمازخانه، مباحثات و اجتماعات حوزه که باعث اتلاف وقت و ایجاد مزاحمت و تضییع حقوق دیگران است، استفاده ننمایم. و همچنین متعهد می شوم از آوردن گوشی های پیشرفته به مدرسه خودداری نمایم.(در صورت مشاهده گوشی در کلاس درس یا جلسه امتحان غیبت غیر موجه درج خواهد شد.)

13.از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و هر نوع همکاری با سازمانها و مراکز دولتی و فعالیتهای غیر حوزوی اعم از اقتصادی و فرهنگی و غیره، بدون هماهنگی با مسئولین حوزه خودداری نمایم.

14.احترام  و تواضع در مقابل اساتید و مسئولین حوزه را که عاملی مهم در ارتقای علمی و توفیقات معنوی است، در همه حال و به بهترین وجه رعایت نمایم.(قال رسول الله :برکةالعلم فی تعظیم الاستاذ)

15.در همه جلسات درسی، امتحانی و برنامه های آموزشی در ساعات تعیین شده حاضر شوم و در طول مدت کلاس، کاملا مشغول درس بوده و آداب حضور در محضر استاد را رعایت نمایم.(در صورت همراه نداشتن کتاب و یا مطالعه کتاب دیگر غیبت غیر موجه درج خواهد شد)

16.از آنجا که طبق فرمایش بزرگان «یک ساعت مباحثه بهتر از ده ساعت مطالعه است» و رشد و تعالی علمی طلبه بدون مباحثه میسر نیست، متعهد می شوم تمامی دروس خود را به طور منظم و جدی مباحثه نمایم.

17.مقررات مدرسه  اعم از مقررات آموزشی و انضباطی و سایر قوانینی را که در طول سال توسط مسئولین اعلام میشود، رعایت نموده، بلکه مواظب اجرای آن از سوی دیگران نیز باشم.

18. پیشرفت علمی-معنوی طلاب در گرو برنامه غذایی منسجم و متحد است که علاوه بر تأمین سلامت جسمانی و انرژی کافی، بایستی متناسب با زندگی ساده طلبگی باشد. متعهد می شوم تابع برنامه غذایی مدرسه بوده و از مصرف غذاهای حاضری و مضر که باعث ضرر جسمانی و هدررفت غذای مدرسه می شود خودداری نمایم.

19.از آوردن وسایل نقلیه(موتور سیکلت و ماشین) به مدرسه خودداری نمایم و در صورت ضرورت تا پایان  هفته، کلید وسیله را  تحویل مسئول مدرسه نمایم.

20.متعهد می شوم از جاگذاشتن وسایل شخصی اعم از ظروف و  البسه و مواد غذایی در مکانهای عمومی مثل آشپزخانه ها و سرویس ها و حمام ها  و سالن ها خودداری نمایم و در صورت عدم رعایت این شرط از طرف بنده،  مسئول مدرسه حق دارد در وسایل جامانده بنده  به صلاحدید خود تصرف نماید.

21. حافظ اسرار حوزه بوده و موارد خاص و محرمانه را جز با مسئول حوزه در میان نگذارم، چرا که افشاء سرّ و گفتن آن به دیگران از گناهان کبیره و موجب عقوبت و سخط خداوندی است.

إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَنْ تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ ﴿النور، 19﴾

22. از آنجا که هر کاری اگر در زمان مناسب آن انجام نشود نتیجه مطلوب نمی دهد و مسأله ازدواج در اوایل طلبگی، تعالی علمی و معنوی طلبه را با مشکلات زیادی مواجه می کند، متعهد می شوم دستور نبوی «الامور مرهونةٌ باوقاتها» را سرمشق خود قرار دهم و تا زمان فراهم شدن شرایط، از ازدواج خودداری نمایم ودر صورت ضرورت، بدون اجازه و مشورت مسئول حوزه اقدام به این امر ننمایم.

                                                                                                                                                                                                                                    والعاقبة لاهل التقوی والیقین

                                                                     


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد